Posted in Lifestyle

Albański park Llogara

Albański park Llogara Posted on Sierpień 27, 2017Leave a comment

Albania staje się coraz częściej wybieranym przez turystów kierunkiem podróży. Położona na Bałkanach, w południowo-wschodniej części Europy, oferuje nowe i ciekawe obszary do eksploracji.

Jednym z wartych odwiedzenia w Albanii miejsc jest Park Narodowy Llogara. Położony jest w południowo-zachodniej części kraju, na albańskiej riwierze nad Morzem Jońskim, w obrębie gór Cika. Góry te należą do łańcucha alpejsko-himalajskiego. Teren Parku obejmuje dolinę przełęczy Llogara. Powierzchnia Parku nie jest duża, wynosi około 10 km2, zaś obszar położony jest na wysokości od ok. 500 do ponad 1500 m n.p.m.

Albania utworzyła Park Narodowy Llogara w 1966 r. dla ochrony ekosystemu znajdującego się na obszarze przełęczy Llogara, położonej ponad 1000 m n.p.m. W większości jest to teren lesisty. Na wysokości ponad 600 m n.p.m. spotkać można rośliny występujące jedynie w tym rejonie, a także mieszankę roślinności z różnych szerokości geograficznych. W Parku Llogara występuje np. sosna czarna i bośniacka, jodła bułgarska i srebrna oraz jesion. Gatunki zwierząt zamieszkujące Park Narodowy Llogara to m. in. wilki, sępy płowe, orły przednie, kuropatwy skalne, żbiki czy też różne gatunki wydr.

Teren Parku Narodowego Llongara oraz jego okolice są terenem najchętniej wykorzystywanym do trekkingu oraz górskich wspinaczek. Uprawiane jest tutaj również paralotniarstwo.

Teren Parku Llogara jest stosunkowo dobrze przygotowany pod względem turystycznym. Dostępne są restauracje oraz hotele i miejsca kempingowe, co umożliwia zorganizowanie wypoczynku w tym rejonie. Wypoczywając, można spróbować tradycyjnych albańskich potraw, w okolicy zaopatrzyć się również można w miód wytwarzany na miejscu oraz spróbować specjalnej górskiej herbaty.

Park Narodowy Llogara to miejsce warte odwiedzenia – urzekają nagie wierzchołki gór Cika i zbocza wpadające wprost do Morza Jońskiego.
Turyści podziwiać mogą wspaniałe panoramy z wielu punktów widokowych, a przy dobrej pogodzie dostrzec można nawet grecką wyspę Korfu.

Wytwórnia Wypraw

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *