Posted in Nieruchomości

Pachnące lasem domy

Pachnące lasem domy Posted on Sierpień 18, 2017Leave a comment

Nowoczesne budownictwo drewniane opiera się głównie na wysoko przetworzonym drewnie litym, z reguły klejonym, impregnowanym silnymi środkami chemicznymi. Ma ono wiele zalet, daje duże możliwości i pozwala na dowolne kształtowanie bryły budynku. Jest jednak duża grupa osób, która preferuje tradycyjne budownictwo drewniane, a w szczególności domy z bali. To chyba najbardziej solidna forma tego budownictwa, zarazem osadzona w tradycji, trwała i najbardziej przyjazna użytkownikom.

Domy drewniane z bali to okręty flagowe budownictwa drewnianego. Pomimo ograniczeń, jakie stwarza zastosowanie drewna litego, są one ponadczasowe, trwałe i mocno osadzone zarówno w tradycji jak i w mentalności odbiorców tejże architektury. Są również przejawem najbardziej funkcjonalnych form i rozwiązań testowanych przez wieki przez ludowych cieśli. Każdy szczegół ma swoje znaczenie, każdy detal jest dopracowany i spełnia określoną użytkową rolę. Wieki prób i dochodzenie do rozwiązań na zasadzie eliminacji błędów doprowadziło tę formę architektury drewnianej do perfekcji.

By docenić w pełni kunszt cieśli, należy w takim domu pomieszkać i dobrze się przyjrzeć wszystkim szczegółom. Nawet elementy zdobień pełnią rolę funkcjonalną. Nie ma w tych domach zbędnych detali ani elementów. Każda deska, każda belka spełnia określoną rolę, a całość budynku działa jak dobry mechanizm. Walory techniczne to jedno, estetyka i atmosfera takiego domu dopełniają obrazu całości i są tą wartością dodaną, dla której należy się zastanowić nad wyborem domu z bali.

Jest w czym wybierać, bowiem domy z bali całoroczne oferowane są przez coraz więcej firm. Należy wspomnieć o samym materiale. Drewno używane do ich budowy to gatunki iglaste. Najtrwalsze i najpiękniejsze domy powstawały i nadal powstają z modrzewia, większość jednak stawiana jest z drewna świerkowego i sosny. Gatunki te to drewno żywiczne, które oddaje swój aromat do wnętrza domu przepełniając go olejkami żywicznymi mającymi wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *